800 plus to świadczenie wychowawcze, które przysługuje rodzinom na każde dziecko. W obecnej wysokości przyznawane jest od bieżącego okresu rozliczeniowego, a więc od 1 czerwca 2024. Jednak nie wszyscy rodzice w Polsce otrzymują pełną kwotę.Niektórzy mogą liczyć jedynie na połowę świadczenia wychowawczego. Dlaczego tak jest? Warto wiedzieć, jak ZUS tłumaczy tę kwestię.
Premier Donald Tusk wyraźnie zaprzecza doniesieniom, że popularne świadczenie 800 plus miałoby zostać zmienione. Rząd nie ma planów, aby wprowadzać ograniczenia w przyznawaniu świadczenia. Większość Polaków chce jednak, aby liczba beneficjentów 800 plus zmniejszyła się. Co na to rząd? Odpowiada, że od początku roku już 20 tys. dzieci mniej pobiera świadczenie.
Z początkiem września wszedł w życie obowiązuje dodatkowy warunek, który wpływa na możliwość pobierania świadczenia 800 plus na dziecko. Teraz, aby otrzymać to wsparcie, dziecko musi realizować obowiązek szkolny lub nauki w polskiej placówce edukacyjnej. Wyjątek stanowią tylko najmłodsze dzieci, które są jeszcze za małe na naukę szkolną, oraz młodzież uczęszczająca do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.Z tego powodu wiele dzieci, które nie spełniają tego kryterium – na przykład przebywających za granicą, gdzie uczęszczają do innych szkół – straciło prawo do świadczenia. Jak się okazuje, na skutek tej zmiany tysiące dzieci nie kwalifikuje się już do programu, chociaż dokładna liczba nie jest jeszcze publicznie znana.